/ maajoukkue, uutiset

Haku maajoukkueeseen vuodelle 2018 alkoi jo vuoden 2017 lopulla.  Hakijoille annettiin selkeät kriteerit, jotka hakijoiden tulisi täyttää tullakseen valituksi.

VALINTAKRITEERIT EUROOPAN MESTARUUSKISOIHIN 2018

VOIMAMURSKAUS:

Hakijan on kyettävä murskaamaan:

– Miehet tekniikoista 3/5 (EM-kisojen lautamäärät) + 1 musta lauta jalkatekniikoihin
– Naiset tekniikoista 2/3 (EM-kisojen lautamäärät) + 1 musta lauta jalkatekniikoihin

ERIKOISTEKNIIKAT:

Hakijan on kyettävä:

– Miehet 3/5 tekniikoista (EM-kisakorkeudet)
– Naiset 2/3 tekniikasta (EM-kisakorkeudet)

Suomen mestaruuden voittajan ja toiseksi tulleen on täytettävä yllämainitut kriteerit tullakseen valituksi.

LIIKESARJAT JA OTTELU:

Pakolliset kilpailut ja niiden vaikutus valintaan:
– SM-kisasuoritus: 30%*
– 1 kansainvälinen kilpailu (Open Dutch tai Roma Open): 15%
– Black Eagle Open: 10%
– Aikaisempi maailman- tai Euroopan mestaruustitteli ja menestys: 15%
– Suoritus maajoukkueleirin aikana: 30%

Kilpailusuoritukset ovat tärkeämpiä kuin itse tulos. Valmentajatiimi arvioi suorituksen, ja mitä useamman erän voitat, sitä paremmin suorituksesi kyetään arvioimaan.

*SM-kisasuoritus lasketaan vain, jos kategoriassa on enemmän kuin 2 kilpailijaa. Hakijan on mahdollista parantaa valintamahdollisuuksiaan osallistumalla avoimiin kategorioihin.

TÄRKEÄÄ: Valmentajatiimillä on lopullinen päätösvalta. Huomatkaa, että suoritukset ovat ensisijaisia tekijöitä, kaikkia vapaita paikkoja ei tulla automaattisesti täyttämään, vaan jokainen paikka tulee ansaita.

Paikkaa maajoukkueessa ovat hakeneet seuraavat urheilijat:

Junioritytöt
Ala-aho Minda Ottelu -50kg, erikoistekniikat, joukkuelajit
Järvinen Milja Voimamurskaus, joukkuelajit
Sjövall Mira Liikesarjat 1. Dan, ottelu -55 kg, joukkuepower
Tiilikainen Netta Liikesarjat 1 dan, ottelu -50 kg
Junioripojat
Chridi Ali Liikesarjat 1. dan, ottelu -62 kg, joukkueottelu, joukkueliikesarjat
Harb Omar  Liikesarjat 1. dan,, ottelu -68 kg, voimamurskaus, joukkuelajit
Haverinen Ukko Liikesarjat 1. dan, joukkuelajit
Ikäheimonen Miro Liikesarjat 2. dan, ottelu -62 kg, joukkueliikesarjat, joukkueottelu
Issa Mohammad Ottelu -56 kg, joukkueottelu
Kesti Rufus Ottelu -68 kg, joukkueottelu
Kiviranta Tino Ottelu -68 kg, joukkueottelu, joukkuevoimamurskaus, joukkue-erikoistekniikat
Kokko Markus Liikesarjat 1.dan
Korteslahti Niko Voimamurskaus, joukkuevoimamurskaus
Maffei Thomas Ottelu -75 kg, joukkueottelu
Mustonen Severi Ottelu -75 kg, joukkueottelu, joukkuevoimamurskaus, joukkue-erikoistekniikat
Olden Veikka Ottelu -75kg, joukkueottelu, joukkuevoimamurskaus, joukkue-erikoistekniikat
Phuong Tuc Khiet Tam liikesarjat 1. dan, ottelu -60 kg
Silvola Mikael Liikesarjat 1. dan, ottelu – 50 kg
Ulvinen Leevi Ottelu -68 kg, erikoistekniikat, joukkueottelu, joukkuevoimamurskaus, joukkue-erikoistekniikat
Naiset
Hietala Karoliina Voimamurskaus, joukkuelajit
Kivinen Minna Ottelu -68kg, joukkueottelu
Korteslahti Ninna liikesarjat 1.dan, ottelu -56 kg, joukkuelajit
Manz Sofia Liikesarjat 3. dan
Mettinen Nita Ottelu -50 kg, joukkueottelu
Oinonen Ella Liikesarjat 1. dan
Pätsi Julia Liikesarjat 3. dan, erikoistekniikat
Saarinen Tiia Ottelu -50 kg, joukkuelajit
Sahlberg Heidi Liikesarjat 1. dan
Sareila Hanna Liikesarjat 1.dan, joukkuelajit
Timonen Katariina Liikesarjat 1. dan, ottelu -62 kg, joukkueottelu, joukkueliikesarjat
Miehet
Autio Teemu Liikesarjat 1.dan
Holmen Antti Liikesarjat 3. dan, ottelu -70 kg
Holmén Jukka Liikesarjat 3. dan, ottelu-78 kg, joukkueottelu, joukkueerikoistekniikat
Kivioja Kalle Voimamurskaus, erikoistekniikat, joukkuevoimamurskaus, joukkue-erikoistekniikat
Korkatti Reima Liikesarjat 1.dan
Malmström Teemu Liikesarjat 1. dan, ottelu -78 kg, joukkueottelu, joukkuevoimamurskaus
Mankinen Mikko Ottelu -70 kg, joukkueottelu
Mansikkaviita Sami Liikesarjat 3. dan
Naulapää Akusti Liikesarjat 1. dan
Ohtonen Joni Liikesarjat 3. dan, näytösottelu, joukkuelajit
Pääsky Ronnie Liikesarjat 1. dan
Rintanen Antti Ottelu -78 kg, joukkueottelu, joukkue-erikoistekniikat
Shikongo Tino Ottelu -78 kg, joukkueottelu, joukkue-erikoistekniikat, joukkuevoimamurskaus.
Sinisaari Miikka Ottelu -85 kg, joukkueottelu, joukkue-erikoistekniikat
Turunen Pauli Ottelu -70 kg, joukkueottelu
Recent Posts